KSeF jako nowe narzędzie do weryfikacji transakcji
Wprowadzenie obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur, choć chwilowo odroczone przez Ministerstwo Finansów, jest nieuniknione. Nowe zasady wystawiania faktur, mające wejść niebawem w życie, zrewolucjonizują sposób prowadzenia działalności gospodarczej.
Zauważyć jednak należy, że generowanie faktur w systemie KSEF będzie miało ogromny wpływ nie tylko na procesy zachodzące w przedsiębiorstwie. Proces ten zwiększy również zakres danych, jakimi będą dysponowały organy podatkowe.
Wystawianie faktur w ustrukturyzowanej formie za pośrednictwem jednolitego systemu spowoduje bowiem, że urzędy skarbowe będą miały wgląd w trybie rzeczywistym do informacji o zawarciu transakcji między określonymi podmiotami, jej wartości oraz przedmiocie. Tym samym organy zyskają niezwykle silne narzędzie do weryfikacji podatników, które przyczyni się do prowadzenia większej ilości kontroli o większej skuteczności.
Szybko i przyjemnie… dla organu podatkowego
Faktura ustrukturyzowana wystawiana w systemie KSeF będzie zawierała wszystkie niezbędne informacje do zidentyfikowania przeprowadzonej transakcji. Podatnik będzie bowiem zobowiązany do ujawnienia wszystkich danych, które są obowiązkowymi elementami faktur. Dzięki temu organy podatkowe staną się nijako trzecim podmiotem dysponującym wystawioną fakturą od razu po jej wysłaniu. Pozwoli im to na sprawdzanie i weryfikowanie dokumentów potwierdzających zawarcie transakcji „na bieżąco”.
Warto podkreślić, że dziś organy podatkowe takiej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta